AJC Battery Compatible with Batterymart SLA-12V7-F1 12V 7Ah Sealed Lead Acid Battery
Product image 1
1 / 6
+1
Info
  • AJC® replacement compatible with Batterymart SLA-12V7-F1 Sealed Lead Acid Battery
  • Exact OEM replacement guaranteed to fit easily and precisely
  • Maintenance free AGM technology, no need to add acid or water ever
  • UL Recognized Component
  • Backed by easy 30-day returns and 12-month warranty
Disclaimer: Our products are not affiliated with or authorized by Batterymart
Specs
  • AJC® Replacement Batteries
  • Part # AJC-D7S
  • Voltage: 12V (12 Volts)
  • Capacity: 7Ah
  • Terminals: F1
  • Chemistry: Sealed Lead Acid (AGM)
  • Length 5.94 in
  • Width 2.56 in
  • Height 3.7 in
  • Weight: 4.5 lbs
View Battery Specifications
Resources
Click here for sealed lead acid battery resources:
  • Replacing Your Sealed Lead Acid Battery
  • Benefits of AJC® Replacement Batteries
  • AGM Sealed Lead Acid Battery Care
Info
  • UL Recognized Component
Specs
  • AJC® Replacement Batteries
  • Part # AJC-D7S
  • Voltage: 12V (12 Volts)
  • Capacity: 7Ah
  • Terminals: F1
  • Length 5.94 in
  • Width 2.56 in
  • Height 3.7 in
  • Weight: 4.5 lbs
View Battery Specifications
Resources
-65%
Description
  • Voltage: 12V (12 Volts)
  • Length 5.94 in
  • Width 2.56 in
  • Height 3.7 in
AJC Battery Compatible with Batterymart SLA-12V7-F1 12V 7Ah Sealed Lead Acid Battery | AJC Battery